Každé vozidlo, které je registrované v registru vozidel ČR, musí být zákonně pojištěno, resp. vlastník či provozovatel musí sjednat u některé z pojišťoven tzv. povinné ručení a mít ve vozidle platnou zelenou kartu. Rovněž u převodu vozidla je zelená karta jedním z nezbytných dokladů pro zápis změny vlastníka.

Pokud vozidlo je zaregistrováno a není vyřazeno (resp. značky uloženy do depozitu), pak za porušení zákona, resp. nepojištění vozidla hrozí vlastníkovi (provozovateli) značné sankce. Česká kancelář pojistitelů (dále ČKP) jako správce garančního fondu má právo na vymáhání poplatků za nepojištěné období. Dále pak v případě způsobení škody nepojištěným vozidlem uplatňuje vyplacenou částku poškozené osobě na viníkovi. Pokud ve stanovené lhůtě nepojištěná osoba dluh neuhradí ani neuzavře s ČKP dohodu o splácení, předává ČKP případ k externímu vymáhání, v další etapě pak soudům. Tento dluh přechází na dědice, pokud viník při nehodě zemře.

Jaké další sankce hrozí za nepojištěné vozidlo?

  • Provozování vozidla bez pojištění - 5000 – 40000 Kč, v příkazním řízení - 5000 Kč
  • Nepředložení zelené karty policistovi při silniční kontrole (sankce pro řidiče vozidla) - 1500–3000 Kč, v blokovém řízení - 1500 Kč

Tyo přestupky projednávají správní orgány, které rovněž udělují i pokuty, nikoliv ČKP.

Zajistíme Vám nejen registraci vozidla, ale i kvalitní pojištění. Nemusíte shánět různé nabídky. Zašlete nám základní údaje o vozidle a pojistníkovi a v přehledném srovnání Vám připravíme přehled sazeb povinného ručení k Vašemu vozidlu. Nabídku Vám zašleme elektronicky a z klidu domova se můžete rozhodnout pro tu variantu, která nejlépe odpovídá Vašim potřebám. V případě jakýchkoliv dotazů jsme Vám plně k dispozici na telefonu: 773 663 331 nebo na emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..