Online převod ne úplně online

Od online převodu aut si mnoho lidí slibovalo, že vše vyřídí z pohodlí domova bez nutnosti návštěvy registru vozidel. Bohužel tomu tak není. Online převod je trochu zavádějící označení. Ve skutečnosti jde o částečné online řešení převodu. Návštěvě úřadu se nelze vyhnout.

Od poloviny února spustilo Ministerstvo dopravy přes „Portál dopravy“ možnost změnit vlastníka auta online. Níže Vám přinášíme detailní informace k převodu auta online.

Zažádali jste o online převod a potřebujete v Praze dokončit změnu vlastníka? Potřebujete vše vyřídit v rekordně krátkém čase? Nemáte čas jít vystát na úřad doklady k vozidlu? Neváhejte a kontaktujte nás.

Jak je to s online převodem v praxi?

I v případě online převodu je potřeba dbát zvýšené opatrnosti a při prodeji vozidla si vše ohlídat sám. Nedávat doklady z ruky, neboť zcela ztrácíte kontrolu nad realizací převodu auta. Riziko zde není menší oproti běžnému postupu, kdy jedna strana zplnomocní druhou k převodu vozidla. Pokud jedna strana nekoná, je velmi obtížné dosáhnout převodu vozidla na nového vlastníka.

Provedeme Vás případem, kde prodáváme vozidlo a využijeme částečný online převod. Vozidlo jsme tedy předali kupci a převod zajišťujeme sami – vždy doporučujeme tento postup.

Nejdříve je nutné přihlásit se do „Portálu dopravy“ např. přes bankovní identitu a přejít do „Registru silničních vozidel“. Zde se Vám zobrazí Vámi vlastněná vozidla. U vybraného vozidla podáte žádost o převod. Zde je nutné vyplnit jméno nového vlastníka a místo, kde má být převod dokončen. Systém vygeneruje QR kód s instrukcemi, jak převod dokončit. A tady se dostáváme k tomu, co nejspíš řadu vlastníků vozidel překvapí. Pokud nemáte k dispozici ověřenou plnou moc od kupujícího k dokončení převodu, tj. vyzvednutí hotových dokladů, tak mu musíte předat technický průkaz v originálu a on si musí převod auta na vybraném úřadě dokončit sám. Nedá se tedy návštěvě registru v žádném případě vyhnout. Bohužel se tím vystavujete značnému riziku, kdy druhá strana má nejen vozidlo, ale i doklady k němu a nemusí konat tak, jak bylo dohodnuto. Snad jedinou výhodou je o 200 Kč nižší registrační poplatek. Místo správního poplatku 800 Kč za převod vozidla uhradíte jen 600 Kč. Jakmile je vše připraveno k vyzvednutí, měla by proběhnout notifikace ze strany úřadu. Řada klientů ale přiznává, že žádnou zprávu od registru vozidel neobdrželi a raději šli sami na úřad vše dokončit, nebo pověřili třetí osobu. Z výše uvedeného je zřejmé, že opravdu nejde o online převod.

Ani po téměř dvou měsících existence online převodu není mnoho úředníků schopno popsat jak a kdo bude online převody spravovat, dokonce vznikají i zvláštní kanceláře určené pro agendu - online převod. Spíše se předpokládalo, že půjde o zjednodušení agendy úřadu, ale dosud se to takto nejeví.

Výše uvedené řešení představuje jen minimální časovou úsporou. Velmi to připomíná původní systém, kdy se klient objednal na úřad na konkrétní čas. V tomto podání se spíše podařilo vytvořit trochu složitější online objednávání na registr vozidel.