Zákon 63/2017 Sb. měl umožnit vyřešení některých komplikovaných převodů vozidla v případě, že kupující či prodávající nespolupracuje. Přinášíme Vám první naše poznatky z praxe. Doufali jsme, že tato novela bude stát na straně poškozeného a umožní mu zákonně vyřešit dosud neřešitelnou situaci. Poškozený se obrátí na registr vozidel a úřad dotčené osoby vyzve k doložení potřebných dokumentů. Následně pak na základě dostupných podkladů registr převod dokončí. Praxe však ukázala následující:

Pokud se obrátíte na úřad s rozšířenou působností se žádostí o převod vozidla na nového vlastníka s tím, že druhá strana (tedy kupující či prodávající) nespolupracuje, pak od Vás registr žádá doložení dokladů k vozidlu. Je nutné, abyste měli k dispozici velký a malý technický průkaz, evidenční kontrolu, alespoň kupní smlouvu. Avšak tyto doklady může doložit téměř vždy jen kupující (abyste mohli absolvovat evidenční kontrolu, musíte doložit velký a malý technický průkaz i vozidlo samotné). Pokud tedy nemáte potřebné doklady a navíc už k dispozici nemáte ani vozidlo, pak se Vám převod ani díky novele zákona nepodaří. Úředník registru vozidel Vám sdělí, že pokud nemůžete předložit evidenční kontrolu, pak převod bude zamítnut.

Celou věc pro Vás budeme i nadále sledovat a informovat Vás, pakliže se něco změní. Naše doporučení stále trvá: při prodeji vozidla realizujte nejdříve převod na registru vozidel a až následně předejte doklady kupujícímu, vyhnete se tak problémům v případě, že kupující přestane komunikovat.

Pokud nechcete v budoucnu tyto problémy řešit, využijte náš profesionální servis. Rychle a hladce vyřídíme převod za Vás a nemusíte se tak obávat problémů v budoucnosti. Kontaktujte nás telefonicky či emailem (773 663 331 či Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).