Novela zákona 56/2001Sb. přinesla motoristům řadu změn. Vzhledem k tomu, že se na nás naši klienti opakovaně obrací s dotazy ohledně platnosti evidenční kontroly, přinášíme Vám níže detailní informace k jejímu použití.

Evidenční kontrola při převodu nového vozidla

Objevili se informace, že při přepisu nového vozidla (mladšího 4 let od prvního data registrace), není nutné provádět evidenční kontrolu, neboť platí původní technická kontrola z výroby. Není tomu tak! Pokud chcete převést vozidlo zcela nové třeba i den po jeho první registraci, už budete evidenční kontrolu potřebovat. Při jakémkoliv převodu je vždy evidenční kontrola nutná! Nově platí rok a to i zpětně.

Máte zájem o rychlý a bezstarostný převod Vašeho vozu? Jste tu správně, neváhejte a kontaktujte nás. Těšíme se na spolupráci.

Evidenční kontrola musí vždy vyhovovat

Další zásadní změnou je fakt, že evidenční kontrola musí vždy vyhovovat . V opačném případě nemůže být pro účely převodu vozidla či jeho vývozu použita a musí být po nápravě nesouladu opakována. Dříve bylo možné v případě nevyhovující evidenční kontroly např. z důvodu jiného rozměru kol, takový protokol pro účely přepisu auta použít. V současné době to již není možné!

Kdy se dokládá evidenční kontrola?

Evidenční kontrolu je nezbytné doložit při každém převodu vozidla všech katerogií jak s běžnou registrační značkou, tak i s veteránskou SPZ a to i mezi členy jedné rodiny. Dále se dokládá při vývozu vozidla do zahraničí , kdy pracovník registru vozidel zapíše do technických průkazů tzv. trvalý vývoz vozidla. Bez evidenční kontroly se rovněž nelze obejít při dodatečném zápisu jiného vlastíka či provozovatele do technických průkazů.

Jak dlouho platí evidenční kontrola?

Evidenční kontrola má nově platnost jeden rok a to i zpětně.

Lze použít místo evidenční kontroly kontrolu technickou?

Pokud jste realizovali pravidelnou STK před méně než rokem, tak může být použita pro účely přepisu vozidla či trvalého vývozu auta namísto evidenční kontroly .

Musím přinést na registr vozidel protokol z STK v originálu?

Není to nutné, veškeré údaje o realizované STK či evidenční kontrole má registr vozidel k dispozici v elektronické podobě.